Przejdź do treści
PCPR Sucha Beskidzka

„Małopolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami na Podhalu”

17 października, już po raz czwarty w Zespole Placówek Szkolno- Wychowawczo Opiekuńczych w Nowym Targu  zrealizowane zostały działania wsparte ze środków Województwa Małopolskiego w ramach organizowanych przez Powiat Nowotarski „Małopolskich Dni Osób z Niepełnosprawnościami na Podhalu”. W wydarzeniu brał udział Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego Karol Skrzypiec.

Integracyjna impreza plenerowa „Ku słońcu” zgromadziła osoby niepełnosprawne z powiatu nowotarskiego, suskiego i tatrzańskiego. Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji: dmuchane zjeżdżalnie,  bramka celnościowa, ścianka wspinaczkowa, gry planszowe,  zajęcia taneczne i  plastyczne. Była też możliwość zrobienia sobie pamiątkowego butonu oraz zdjęcia  w fotobudce. Dla najmłodszych przygotowano „Strefę dla malucha”, w której pod czujnym okiem  pracowników ZPS-WO  przedszkolaki  zdobywały  nowe umiejętności i sprawności. Dla wszystkich zgromadzonych przygotowano pyszny poczęstunek. 

W sumie, w całym przedsięwzięciu uczestniczyło 350 osób niepełnosprawnych,  dzięki takim działaniom osoby te uczą się empatii, tolerancji i zrozumienia. Impreza ta była znakomitą lekcją integracji, biorąc pod uwagę rożnego rodzaju dysfunkcje uczestników wynikające z niepełnosprawności. 

Tekst i zdjęcia: Marta Malec – SOSW nr 1 w Nowym Targu


W tym roku pracownicy Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju przeprowadzili warsztaty artystyczne dla osób z niepełnosprawnościami. „Muzą” i bohaterem pleneru malarskiego był XVII-wieczny kościół rabczański. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić się w ozdabianiu tradycyjnych ludowych szkatułek. Finałem przedsięwzięcia był wernisaż dzieł połączony z rozdaniem nagród dla najpiękniejszych prac malarskich, które wręczali Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber, Poseł na Sejm RP  Edward Siarka i Dyrektor Muzeum im. Władysława Orkana – Zbigniew Wójciak. Całą imprezę podkreślił występ zespołu „Robcusie”.

Tekst i fot.: Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju

 

© PCPR Sucha Beskidzka designed by flexus.pl