Przejdź do treści
PCPR Sucha Beskidzka
Powiększ tekst: A A A wersja dla niedowidzących



Orzekanie o niepełnosprawności

Zmiana terminu ważności orzeczeń

Informacja dotycząca okresu ważności orzeczeń oraz kart parkingowych przedłużanych w czasie stanu epidemii / zagrożenia epidemicznego

W związku z ogłoszeniem w Dzienniku Ustaw w dniu 5 maja 2023r. Ustawy z dnia 9 marca 2023r.  o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U z 2023r. poz. 852) informujemy, iż uchylony został art. 15h ustawy z dnia 2 marca 2020 r.  o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, na podstawie którego wydłużana była ważność orzeczeń  w czasie epidemii/ stanu zagrożenia epidemicznego.

Jednocześnie art. 23 ww. ustawy określa przepisy przejściowe, zgodnie z którymi orzeczenie  o niepełnosprawności / stopniu niepełnosprawności, (o którym mowa w art. 15h ustawy covidowej)  którego okres ważności:

  • upłynąłby do dnia 31 grudnia 2020 r. – zachowuje ważność do dnia 31 grudnia 2023 r., jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności.
  • upłynąłby okresie od dnia 1 stycznia 2021r. do dnia 31 grudnia 2021 r. – zachowuje ważność do dnia 31 marca 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności.
  • upłynąłby w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do 5 sierpnia 2023 r. (tj. do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie niniejszego przepisu) – zachowuje ważność do dnia 30 września 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 20.05.2023r. jednakże przepisy dotyczące m. in. ważności orzeczeń wchodzą w życie z dniem 6 sierpnia 2023r.

Ważność kart parkingowych

W związku z zachowaniem ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, na okresy wskazane w art. 23, karty parkingowe zachowują ważność na okresy wskazane powyżej, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności / stopniu niepełnosprawności.

 

Ważność orzeczeń w czasie epidemii

Zgodnie z art. 15 h ust. 1 pkt. 1 i 2 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 568), z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19
orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność:

  • upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności tzn. upłynęła w terminie do 90 dni (tj. od dnia 9 grudnia 2019 r.) przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. do dnia 8 marca 2020 r.) pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;
  • upływa w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności tzn. upływa w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. od dnia 8 marca 2020 r.) zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
    WYDŁUŻENIE NASTĘPUJE Z MOCY  PRAWA, NA PODSTAWIE PRZEPISÓW WSKAZANEJ POWYŻEJ USTAWY I NIE WYMAGA POTWIERDZENIA TEGO FAKTU JAKIMIKOLWIEK, WYDAWANYMI ODRĘBNIE ZAŚWIADCZENIAMI!
  • Orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 marca 2020r. (Dz. U. z 2020r., poz. 534) zmieniającym rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności po uznaniu przez przewodniczącego składu orzekającego oraz członka składu orzekającego dołączoną do wniosku dokumentację medyczną za wystarczającą, mogą być wydane bez bezpośredniego badania osoby.


WYDAWANIE ORZECZEŃ O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

KOGO DOTYCZY:
O wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności bądź niepełnosprawności może starać się każdy po uprzednim złożeniu wniosku.

WYMAGANE DOKUMENTY:
Dokumenty niezbędne do wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności:

  • wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;
  • zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wydane dla potrzeb Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności;
  • dokumentacja medyczna (karty informacyjne leczenia szpitalnego, badania specjalistyczne, dokumentacja z poradni specjalistycznych, inne ważne dla sprawy dokumenty – w kserokopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem).
  • klauzula informacyjna.

Dokumenty niezbędne do wydania orzeczenia o niepełnosprawności:

  • wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności;
  • zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia dziecka wydane dla potrzeb Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności;
  • informacja o uczniu dla potrzeb Powiatowego zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (dot. dzieci realizujących obowiązek szkolny);
  • dokumentacja medyczna (karty informacyjne leczenia szpitalnego, badania specjalistyczne, dokumentacja z poradni specjalistycznych, inne ważne dla sprawy dokumenty – w kserokopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem).
  • klauzula informacyjna.

TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Terminy załatwienia sprawy zgodnie z art. 35 Kodeksu postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 735). 

PODSTAWA PRAWNA:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997r o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 573) oraz Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 857), rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 lutego 2002r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia (Dz. U. z 2002r., Nr 17 poz. 162, ze zm.).

TRYB ODWOŁAWCZY:
Tryb odwoławczy reguluje § 16 Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 857). Osoba zainteresowana lub przedstawiciel ustawowy może w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wnieść odwołanie do wojewódzkiego zespołu za pośrednictwem powiatowego zespołu.

    opublikowano: 2022-11-22


    Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
    ul. Kościelna 5 b, 34-200 Sucha Beskidzka

    tel : (33) 874 40 31
    fax: (33) 874 40 31
    tel : (33) 874 34 86, (33) 874 02 99
    e-mail: info@pcpr.suchabeskidzka.pl
    www.pcpr.suchabeskidzka.pl

    Adres EPUAP:
    /pcprsucha/skrytka
    /pcprsucha/SkrytkaESP


    Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności
    ul. Mickiewicza 31, 34-200 Sucha Beskidzka
    tel : (33) 873 20 63
    fax: (33) 873 20 63
    e-mail: orzecznictwo@pcpr.suchabeskidzka.pl


    Zespół Interwencji Kryzysowej
    ul. Mickiewicza 31, 34-200 Sucha Beskidzka
    tel : (33) 874 21 01
    fax: (33) 874 21 01