» Strona główna
» Kontakt
» Dyrektor
» Księgowość
» Dni i godziny otwarcia
» Wnioski do pobrania
» Udzielanie informacji i porad
» Mapa strony
» Domy pomocy społecznej
» Środowiskowy dom samopomocy
» Warsztaty terapi zajeciowej
» Rodziny zastępcze
» Osoby niepełnosprawne
» Kontakt
» Orzekanie o niepełnosprawności
» Wydawanie legitymacji osoby niepełnosprawnej
» Wydawanie karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej
Interwencja kryzysowa stanowi zespół interdyscyplinarnych działań, podejmowanych na rzecz osób i rodzin, będących w stanie kryzysu. Celem interwencji kryzysowej jest przywrócenie równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia sobie, a dzięki temu zapobieganie przejściu reakcji kryzysowej w stan chronicznej niewydolności psychospołecznej.
Mediacja rodzinna jest to proces rozwiązywania konfliktu, w którym niezależny i bezstronny profesjonalista za zgodą stron, przy zachowaniu poufności, pomaga im samodzielnie poradzić sobie z problemem. Mediacja pozwala jej uczestnikom określić kwestie sporne, zmniejszyć bariery komunikacyjne,opracować propozycje rozwiązań i jeśli taka jest ich wola, zawrzeć wzajemnie satysfakcjonujące porozumienie. Mediacja rodzinna nie jest ani nie zastępuje poradnictwa prawnego, rodzinnego czy psychoterapii, pomaga jednak w uzgodnieniach, dzięki którym strony dojść mogą do rozwiązania spornych kwestii. Mediator pomaga rozważyć wszelkie możliwe rozwiązywania, negocjować je w warunkach współpracy i szukać takiego porozumienia, które dla obu stron będzie satysfakcjonujące i możliwe do wcielenia w życie.
W jakich sytuacjach mediacja rodzinna może być prowadzona?
Mediacja rodzinna może być stosowana we wszystkich rodzajach sporów pomiędzy członkami tej samej rodziny połączonej pokrewieństwem oraz tymi, którzy pozostawali lub pozostają w związkach rodzinnych zdefiniowanych przez prawo / np. rodziny adopcyjne, rodziny zastępcze/, o ile tylko same strony chcą w mediacji uczestniczyć.
Mediację rodzinną warto stosować w następujących sprawach:
1. Sprawy rozwodowe:
• sposób rozstania
• władza rodzicielska i miejsce zamieszkania dziecka
• kontakty dziecka z rodzicem, który nie będzie sprawował bezpośredniej opieki nad nim
• sposób korzystania ze wspólnego mieszkania po rozwodzie
• wysokość alimentów
2. Sprawy związane z opieką nad dziećmi po rozwodzie orzekane przez sądy rodzinne:
• sprawy o ustalenie kontaktów z dzieckiem
3. Inne sprawy rodzinne:
• konflikty małżeńskie / o ile nie są wskazania do terapii /
• konflikty między rodzicami i dziećmi
• pomoc w uzgodnieniu zasad opieki nad członkami rodziny, chorymi, niepełnosprawnymi,
w podeszłym wieku
• konflikty w rodzinach zastępczych
Osoba prowadząca postępowanie mediacyjne: mediator - mgr Katarzyna Mirocha
• GRUPA WSPARCIA DLA OSÓB DOZNAJĄCYCH PRZEMOC
Grupa wsparcia dla osób doznających przemocy ma na celu :
- przywrócenie poczucia bezpieczeństwa osobie dotkniętej przemocą
- oswobodzenie poczucia winy
- przywrócenie wiary w siebie
- odreagowanie emocji
- wzmocnienie więzi społecznych
- nawiązywanie kontaktów z osobami o podobnych problemach życiowych
- radzenie sobie z lękiem przed agresorem
- poszerzenie wiedzy o procedurach prawnych
• GRUPA MOTYWACYJNO- AKTYWIZUJĄCA DLA KOBIET
Zapraszamy kobiety, które szukają inspiracji, siły i wsparcia w pokonywaniu trudności i kryzysów życiowych do udziału w grupie motywacyjno – aktywizującej. Spotkania w ramach grupy umożliwiają otrzymanie wsparcia jak również są okazją do udzielenia wsparcia innym. Wspierająca atmosfera kobiecej grupy, stwarza bezpieczną przestrzeń do przyglądania się sobie i zdobywania nowych umiejętności. W każdym wieku możemy szukać siebie, swoich wartości, mądrości i odwagi do życia w zgodzie z tym co uznajemy za najważniejsze.
Do grupy zapraszamy kobiety, które:
– chcą wzmocnić swoją pewność siebie i samoocenę
– planują zmiany w swoim życiu i mają na nie własny pomysł
– szukają własnych rozwiązań na kobiece dylematy
– chcą nabywać umiejętności wyrażania samej siebie
Osoby prowadzące: mgr Katarzyna Mirocha, mgr Beata Pochłopień
• PROGRAM KOREKCYJNO- EDUKACYJNY DLA OSÓB STOSUJĄCYCH PRZEMOC W RODZINIE
Informujemy, że od 2017 roku będzie realizowany Program Korekcyjno – Edukacyjny dla osób stosujących przemoc w rodzinie.
Cele programu:
Cel główny: Podstawowym celem realizacji programu jest zatrzymanie stosowania przemocy u uczestników programu, a także kształtowanie postawy partnerstwa i szacunku wobec domowników oraz uznanie odpowiedzialności za popełnione czyny przemocowe.
Cele szczegółowe: to edukacja dotycząca zjawiska przemocy, jego form i dynamiki, a także ukazanie negatywnych norm i wzorców kulturowych wspierających postawę dominacji i kontroli nad ofiarą. Analizie podlega także rola stereotypów na temat ról “męskich” i “kobiecych”. Pokazywany jest system mechanizmów obronnych, którymi posługuje się sprawca aby nie przyjąć odpowiedzialności za swoje czyny. Ważnym elementem programu jest również ukazanie zjawiska przemocy jako procesu o pewnej cykliczności i fazach, gdyż sprawcy przeważnie traktują przemoc jako odosobnione akty agresji nie zauważają jej ciągłości i zależności pomiędzy nimi. Uczestnicy mają za zadanie rozpoznanie u siebie ciągłości i cykliczności własnych zachowań przemocowych oraz dokonania analizy własnych doświadczeń. Analiza ta ma umożliwić im wypracowanie umiejętności rozpoznawania u siebie sygnałów ostrzegawczych i konstruktywne radzenie sobie z nimi. Zajęcia te mają za zadanie wypracowanie umiejętności dobrej komunikacji werbalnej i niewerbalnej, w tym nawiązania “zdrowego” kontaktu z drugim człowiekiem, wypowiadania własnych opinii i przyjmowania opinii innych osób, rozwijania umiejętności słuchania ze zrozumieniem, uczenia się udzielania i przyjmowania pomocy, podejmowania racjonalnych decyzji, rozwiązywania konfliktów,radzenia sobie ze stresem,złością i gniewem w sposób konstruktywny. Uczestnicy uczą się podejmowania mediacji i negocjacji w sytuacjach trudnych, kształtowania postawy adaptacji i tolerancjioraz zachowań asertywnych.
Realizacja programów oddziaływań korekcyjno – edukacyjnych wobec osób stosujących przemoc w rodzinie będzie prowadzona z uwzględnieniem specyfiki różnych grup sprawców przemocy, wyodrębnionych ze względu na sposób kwalifikowania ich do programu.
Dotyczy to w szczególności:
a) osób skazanych za czyny związane ze stosowaniem przemocy w rodzinie, odbywających karę pozbawienia wolności w zakładach karnych,
b) osób, które w związku ze stosowaniem przemocy w rodzinie zostały zobowiązane przez Sąd do uczestnictwa w programie,
c) innych, w których uczestnictwo osoby stosującej przemoc, wynika z jej osobistej decyzji podejmowanej w związku z jej kontaktem z instytucjami i organizacjami zajmującymi się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie,
Osoba prowadząca i do kontaktu w sprawie Programu k – e - mgr Katarzyna Mirocha
• POMOC PEDAGOGICZNO - SOCJOTERAPEUTYCZNA
Pomoc pedagogiczna skierowana jest do dzieci i młodzieży oraz rodziców przeżywających różnorodne kryzysy życiowe.
Socjoterapię zalicza się do procesów psychokorekcyjnych, leczniczych, ukierunkowanych na zmniejszenie lub eliminowanie poziomu zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży. Socjoterapia jest formą pomocy między psychoterapią a treningiem interpersonalnym, adresowaną do dzieci i młodzieży borykającymi się z trudnościami życiowymi, problemami w zachowaniu, nadpobudliwością, zahamowaniem, agresją, niską samooceną, nieśmiałością. Forma ta przyjmuje postać spotkań grupowych, które służą realizacji celów terapeutycznych, rozwojowych i edukacyjnych.
Kryterium doboru dziecka do grupy socjoterapeutycznej jest wstępna diagnoza dziecka przeprowadzona przez tut. pracowników. Niezbędna do diagnozy dziecka jest dokumentacja ze wskazaniami do socjoterapii, bądź informacja o potrzebie realizacji tego typu oddziaływań ze strony innych specjalistów.
Informujemy, że zajęcia grupowe – socjoterapeutyczne prowadzone są z częstotliwością co 2 tygodnie.
Miejscem spotkań grupy terapeutycznej jest PCPR / Zespół Interwencji Kryzysowej, ul. Mickiewicza 31 w Suchej Beskidzkiej (budynek Powiatowego Urzędu Pracy).
Szczegółowe informacje dotyczące zajęć socjoterapeutycznych pod nr tel. 33 874 21 01.
Osoby do kontaktu w sprawie zajęć: mgr Agnieszka Janikowska; mgr Bogumiła Lipka – Bałazy.
• POMOC PSYCHOLOGICZNA
Pomoc i poradnictwo psychologiczne przeznaczone jest dla dzieci, młodzieży i dorosłych – osób, przeżywających kryzysy rozwojowe, posiadających trudności wychowawcze lub zmagających się z nagromadzonymi wydarzeniami życiowymi. Konsultacje odbywają się w formie kilku spotkań, podczas których identyfikowany jest problem i poszukiwane są sposoby jego rozwiązania.
Psycholog: mgr Beata Pochłopień
W przypadkach szczególnie drastycznych, konieczne jest zapewnienie kobietom i dzieciom czasowego schronienia. Dlatego też, w naszej placówce działa hostel, w którym schronie znajdują kobiety, matki z dziećmi,kobiety w ciąży, które są ofiarami przemocy domowej, jak również ofiary przemocy psychicznej i emocjonalnej występującej w rodzinie.
Oferujemy osobom z problemem alkoholowym oraz ich rodzinom następujące rodzaje pomocy i wsparcia:
Cele spotkań :
Osoba prowadząca: mgr Gabriela Janik